Kdo by nechtěl mít zateplený dům a platit méně za energie? Problém je však v tom, že zateplení domu je relativně nákladné a tak nám za určitých podmínek nabízí pomocnou ruku stát, který dostává část peněz od Evropské unie. Získat dotaci od státu však není tak úplně jednoduché. Jednak jsou tu určité podmínky, které musí být splněné a pak ne každému se do vyplňování mnoha papírů chce. V článku si ukážeme nejdůležitější podmínky, které je potřeba dodržet a také si ukážeme, jak to jde udělat, pokud se chcete přílišnému papírování alespoň částečně vyhnout.
Na co vše se připravit?
- zateplení musí mít ekonomický smysl
- pro celou akci musíte využívat předem schválených firem a technolog. postupů a materiálů
- musíte si nechat vypracovat projektovou dokumentaci od autorizovaných osob a energetický posudek energetických specialistů
- projednat stavební záměr se stavebním úřadem
- musíte dodat k posudku všechny stanovené dokumenty – kompletní seznam najdete na stránkách Nová zelená úsporám
- pokud vám bude dotace schválena, tak si budete muset zajistit odborný technický dozor stavebníka nad prováděním stavby
- od schválené projektové dokumentace se nesmíte samovolně odchýlit
Zateplení musí mít ekonomický smysl
Nejdůležitější podmínkou, pro to, abyste měli vůbec na dotaci nárok, je minimální 40% úspora energií. Dosáhnout takové úspory není tak úplně snadné, protože pokud máte třeba již vyměněná stará okna za okna plastová, tak jen stěží zateplením dosáhnete požadované minimální úspory. Výměnou oken za plastová se totiž ušetří úplně nejvíc. I když samozřejmě, množství ušetřené energie bude u každému domu trochu jiné. Záleží jak je dům postaven, z jakých materiálů, na klimatických podmínkách v dané lokalitě apod.
Další podmínkou pro získání dotací je komplexní zateplení. To znamená, že musíte zateplit fasádu, okna a střechu. Stát prostě na dílčí zateplení v programu Zelená úsporám peníze nedává. Avšak nebojte, čím více toho budete zateplovat, tím více ušetříte na energiích a tím více vám může být půjčeno peněz.
Výše dotací v závislosti na množství ušetřené energie
- ušetřeno 40% = dotace 30%
- ušetřeno 50% = dotace 40%
- ušetřeno 60% = dotace 55%
Jak vypočítat kolik ušetříme energií?
Na výpočet, který vám stát uzná, si musíte vzít státem certifikovaného energetického specialistu, přičemž seznam schválených specialistů najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Energetický posudek sice něco stojí, ale nebojte, je možné na potřebné posudky získat dotaci.
To samé platí i pro projektovou dokumentaci. Seznamy autorizovaných hledejte na webu ČKAIT a ČKA.
Dá se vyhnout papírování spojeném s dotací?
Ano jde to. Existují firmy, které za vás vše vyřídí. Dejte si však na ně pozor a nespoléhejte na to, že za vás vše udělají správně. Oni totiž nenesou žádnou odpovědnost. Vy nesete plnou zodpovědnost a všechny problémy půjdou za vámi.
Na co si dát pozor
- veškeré změny nezapomeňte včas konzultovat s SFŽP (Státní fond životního prostředí)
- pozor na změnu vlastníka objektu, který je předmětem dotace – jsou zde omezení
- snažte se všemu porozumět. Pokud nebude něco vědět, využijte bezplatného poradenského servisu
Podpora pro podnikatele
V rámci zachování hospodářské soutěže, je poskytování dotací subjektům, kteří pomocí předmětu dotace vyvíjí hospodářskou činnost, poněkud komplikovanější, respektive zakázáno. Je však možné, že se podaří najít vyjímku umožňující legální financování.
Časté dotazy
Je možné žádat dotaci na novostavby?
Ano je to možné, avšak pouze za přísné podmínky, že stavba bude odpovídat podmínkám pasivnímu domu.
Musím být vlastníkem pozemku, na kterém dům stojí?
Není to podmínka, pokud jste majitelem domu vy.