U většiny lidí, přijde-li jim domů dopis, že jsou v exekuci, nastupuje panika. Je to z toho důvodu, že jednak exekuční řízení v ČR mají poměrně špatnou pověst, no a pak také představa, že k vám do bytu přijde partička „goril“, nebo minimálně velmi asertivních lidí, a začnou vám doma polepovat věci nálepkou „exekučně zabaveno“, není nikterak příjemná. Nicméně pokud k tomu dojde, a věřte že dojít může poměrně snadno, tak hlavně nepanikařte. Překvapivě se s tím totiž dá docela pracovat a situaci buď zcela odvrátit nebo alespoň zmírnit.
Následující rady nejsou rady právníka, ale řadového občana, který se nepřímo dostal k exekucím a chce se s vámi v dobrém podělit o to, co zjistil. Případné kroky na základě tohoto článku děláte na svou zodpovědnost.
Rada 1 – nepanikařte
Většině lidí při vyslovení slova exekuce v hlavně začne svítit červené světlo a dojde ke spuštění poplachu. Na tom by nebylo ani zas tak nic moc špatného, kdyby nezačali strkat hlavu do písku. Předpokládám, že když jste se dostali na tento článek, tak patříte mezi tu světlou výjimku, která chce exekuce aktivně řešit. Takže hlavně klid.
Většina exekutorů, a vůbec lidí pracujících v exekucích, pouze zneužívají vašeho strachu. Strach je totiž nejsilnější emoce. Naštěstí je to jako poker spíše hra nervů. Ten kdo umí poker face, zpravidla vítězí.
Rada 2 – nic netajte
Za předpokladu, že jsou statistiky pravdivé, je v ČR zhruba 1 milion lidí v exekuci. To je tedy docela dost velké číslo. Nejste tedy sami, takže nemá smysl něco tajit. Zejména pak před rodinou, která vám může finančně, psychicky, nebo jinak pomoci. Je tedy zcela iracionální neporadit se se svou nejbližší rodinou, nebo přáteli.
Rada 3 – právník nebo alespoň poradny zdarma
Ve většině případů se jedná jen o prach sprostou lichvu (definice na konci článku). Zejména pokud jste si půjčili u nebankovních institucí, nebo následně vám exekutoři z 20 korunového nedoplatku udělali 50 tisícový problém, který za pár měsíců přeroste přes půl miliónu. Dost často se do exekuce dostanou staří lidé, nebo duševně nějak oslabení jedinci. Bez ohledu na to, jestli jsou diagnostikovaní nebo ne, dá se, třeba právě díky lichvě, s exekucemi efektivně bojovat. To byl mimochodem případ maminky autora článku, který díky její duševní nemoci odvrátil dost velkou katastrofu v řádech miliónů korun.
Pokud nepatříte do malé skupiny multipotencionálních lidí, kteří si doslova s každým problémem umí sami efektivně poradit, tak si v momentě, kdy zjistíte, že jste v exekuci, zajistěte právníka, se kterým nastalou situaci konzultujte. Sice vás to na jednu stranu bude stát nějakou tu tisícovku, ale na stranu druhou, můžete ušetřit stovky tisíc korun. Takže rozhodně ano, je-li to jen trochu možné, právníka kontaktujte. Doporučujeme si ho vzít i na první schůzku s exekutorem. A to i když vám bude tvrdit, že si právníka vzít nemůžete.
Právní porada zdarma
Pokud nemáte vůbec žádné peníze, můžete si sehnat alespoň právní radu zdarma. Například Česká advokátní komora nabízí mimo jiné také bezplatnou právní pomoc. Nejedná se o zastupování, ale o pomoc v nouzi a to se rozhodně počítá. Také doporučujeme obrátit se na Asociaci občanských poraden, která exekuce pomáhá řešit a v níž vám bezplatně poradí nejen s exekucemi. Pokud se už soudíte, máte právo na právníka ex offo. Stačí o něj požádat soudce, který vás soudí s tím, že dle § 30 občanského soudního řádu máte nárok na ustanovení zástupce. Náklady na něj pak hradí stát.
Advokát pro bono
Existují právní kanceláře, které nabízí tzv. služby pro bono. To jest pro nemajetné. V těchto případech je možné, že je-li váš případ pro ně nějak zajímavý, budou vás zastupovat zdarma, i když normálně si nechávají za své služby zaplatit. Ptáte se co z toho budou mít? Někdy mediální zviditelnění, někdy nic; prostě občas z dobré vůle pomohou. Pokud si myslíte, že je vás případ nějak zajímavý, zkuste oslovit nějakou větší právní kancelář.
Lichva – definice
Lichvu definuje trestní zákon 40/2009 Sb. následovně:
§ 218 Lichva
(1) Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo
- kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede,
- bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
- a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,
- b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo
- c) způsobí-li takovým činem jinému stav těžké nouze.
(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,
- a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
- b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.