Pokud jste se rozhodli vypořádat se svými dluhy, tak je potřeba vědět, jaká je jejich výše a kam a jak máte posílat peníze.
Jak
Jak správně a efektivně spořit peníze?
Spořit peníze není tak snadné, jak se vám na první pohled může zdát. Pokud si totiž myslíte, že si na svůj spořící účet budete posílat to co vám zbude na konci měsíce, a ještě k tomu si peníze budete posílat na obyčejný spořící účet, tak jste celkem na dost slušném omylu.
Jak investovat podle Kiyosakiho?
Po dlouhé době jsem se vrátil ke knížce Kam se poděly mé peníze, od Roberta Kiyosakiho, abych opět prozřel a ujasnil si své investiční záměry. Pojďme se podívat ve zkratce na to, co doporučuje nejen Kiyosaki, ale v podstatě i fenomenální Warren Buffet.
Jak začít podnikat bez peněz? Zkuste bootstrapping
Začínat podnikat od nuly je velmi náročné a rozhodně to není pro každého. Nicméně, pokud nemáte připravené na podnikání žádné peníze, nebo někoho kdo by do vás investoval, moc možností vám stejně nezbude, než začít s nulou na podnikatelském účtě.
Jak vybudovat pasivní příjem?
Termín „pasivní příjem“ je kouzelná formule, kterou by asi chtěl ovládat kde kdo. Je fajn, když máte zajištěné pravidelné měsíční příjmy bez práce. Bohužel, nebo možná bohu dík, dosáhnout pasivního příjmu není tak úplně snadné, jak by si někdo mohl myslet. Vytvořit totiž takový příjem je hlavně o přemýšlení, což není doména úplně každého. Kiyosaki rád dodává, že je to také o lenosti. Pokud máte vynakládat aktivitu, tak ideálně tu mozkovou. S tímto názorem jsem se setkal u více autorů, kteří psali o financích, takže na tom něco bude. Být hrrr, do práce nemusí tedy být tou správnou cestou. Takže se posaďte a začněte přemýšlet o tom, jak si zajistit pasivní příjem.
Cesty k zajištění pasivního příjmu
Cesty k finanční nezávislosti jsou v podstatě dvě. První je cesta finanční. Ta představuje studovat trhy a správně investovat třeba do blue chip akcií. To jsou akcie firem, které mají i přes nepřízeň finančního trhu velmi stabilní výnosy. Mezi takové firmy se řadí třeba Johnson & Johnson. Pokud nakoupíte akcie takové firmy, máte téměř vystaráno, protože vás budou živit dividendy. Ne, nadarmo se o těchto akciích říká, že jsou to vdovské akcie. Pokud bohatá vdova investuje zděděné peníze do těchto akcií, má téměř vystaráno. Problém však je v tom, že aby vás dividendy uživily, potřebujete nakoupit akcie za desítky miliónů korun. Dát dohromady takové množství peněz není vždy snadné. Pokud ty peníze nemáte, musíte si je někde sehnat. To však vyžaduje slušné finanční vzdělání a hlavně sebekázeň.
Druhá cesta k pasivním příjmům vede přes podnikání. Pokud nemáte peníze, je vybudování podniku jediným rozumným způsobem jak vydělat peníze (dědictví apod. nepočítám). Jak však asi víte, vybudovat podnik není v dnešní době vůbec snadné. Devadesátá léta minulého století, kdy úspěšný podnikatel se mohl stát snadno kdokoliv, kdo měl jen trochu selský rozum a chuť něco dělat, jsou pryč. V offline světě je dnes skutečně nesmírně těžké se prosadit, nebo najít díru na trhu. Protože, i když třeba nějaké jsou, musíte si uvědomit, že ne vždy se váš podnikatelský záměr musí uchytit. Navíc, český trh je moc malinký, na nějaké větší experimentování. Navíc jsme, ač se to možná nezdá, dost konzervativní národ, který stále západ nedohnal ani z poloviny a tak prosazovat nějaké novoty je nesmírně těžké.
Pokud se budete specializovat na online svět (internet), pak máte v případě dobrého nápadu možnost si slušně vydělat a zajistit si tak pasivní příjem. Problém je v tom, abyste zde uspěli, musíte být kreativní a velmi chytří. Na internetu neexistují mimo běžných zákonů žádná omezení a je jen na vás, co s tím uděláte. Proto zde mají možnost se uchytit naprosté hlouposti jako je kostičkový svět Minecraft apod. Úspěch těchto projektů je však spíše dílem náhody, protože často ani nejsou původně určené pro široký trh, natož aby vydělávaly peníze.
Uvažujete-li o zajištění pasivním příjmu, doporučuji vám přečíst si knihu „Bohatý táta radí jak investovat„, kde Kiyosaki píše jasně, že se máte naučit budovat businessy, jak ivestovat a ukazuje jak na to.
Jak zbohatnout?
Být bohatý, by chtěl být asi zcela každý. A přestože, peníze štěstí nenosí, je s nimi minimálně život snazší a příjemnější, tak proč nemít několik miliónů na účte? Konec konců, jeden český milionář o penězích řekl, že je s nimi život zajímavější. Bohužel, ne však každý se narodí v zámožné rodině a tak si své bohatství většinou musíme sami zajistit. To není vždy snadné.
Proč je tak málo bohatých lidí?
Na tuto otázku není tak snadné odpovědět, i když jedna odpověď skutečně existuje. Tou odpovědí je to, na co poukazuje nejznámější kniha Roberta Kiyosakiho „Bohatý táta, Chudý táta“, v které Kiyosaki poukazuje na to, že vás sice ve škole naučí číst a psát, avšak nic o financích. Zatím co bohatí jsou ve finančních otázkách již od malička vzděláváni. Proto, drtivá většina obyčejných lidí dělá jednu finanční chybu za druhou a nikdy se jim nepodaří vymanit se z takzvaného „krysího závodu“, z kterého skutečně není snadné se dostat. Naučit se totiž dělat správná finanční rozhodnutí není snadné. Mimo to, je jen velmi málo lidí, kteří dokáží překročit stín neschopnosti svých rodičů, aby se vydali vlastní cestou k úspěšnému životu. Být úspěšný a bohatý, tedy není jen o finančním vzdělání, ale i o osobním rozvoji. Protože, až když dáte svému životu jasný cíl, můžete teprve začít růst. O osobním rozvoji se zde na tomto webu bude mimo jiné také psát, protože je to neodmyslitelná součást růstu vaší osobnosti.
Bez finančního vzdělání se však ani s rozvinutou osobnostní nikam nedostanete. To zjistil i sám pan Kiyosaki, který v prvním podnikání nezvládl svůj úspěch a po čase zkrachoval. Naštěstí měl skvělého rádce, který v jeho knihách vystupuje pod označením Bohatý táta, který ho naučil, jak zvládnout svět financí. Vysvětlil mu především, že je potřeba naučit se dělat businessy a to ostatní už půjde samo. Díky nejen této radě Kiyosaki postupně vytvořil multimiliardové bohatství. O radách bohatého táty je v podstatě tento web, takže čtěte i další články.
Abych však zodpověděl, otázku v nadpisu článku, dodám zatím jen tolik.
1) naučte se budovat businessy – je jedno s čím
2) rozšiřte si finanční vzdělání – není potřeba nutně vystudovat vysokou ekonomickou školu
3) pracujte na sobě – pamatujte, že vaše největší překážka v životě jste jen vy sami