Po dlouhé době jsem se vrátil ke knížce Kam se poděly mé peníze, od Roberta Kiyosakiho, abych opět prozřel a ujasnil si své investiční záměry. Pojďme se podívat ve zkratce na to, co doporučuje nejen Kiyosaki, ale v podstatě i fenomenální Warren Buffet.
Přestože investování jak s finančními produkty, tak i nemovitosti je vysoce komplexní záležitost vyžadující stovky hodin studia, dají se obecná pravidla shrnout do několika jednoduchých bodů, s kterými nelze než souhlasit.
- Když se dozvíte o zajímavé akcii, je většinou již pozdě. Tedy pokud nemáte informace bokem, což drtivá většina z vás nemá. Tyto akcie sice mohou jít nahoru, ale o moc již asi ne.
- Vydělávejte na chybách jiných. Sledujte trh, vyčkávejte a snažte se na něm nalézat chybné investice. Pokud narazíte na bublinu, počkejte až splaskne a pak nakupujte. Pamatujte, že na trhu je spousta špatným investorů, kteří se jen řídí radami makléřů. Jak možná asi víte, tak vyšlo v testu najevo, že i šimpanzi byly ve svých předpovědích přesnější než makléři.
- Poslouchejte rady ze všech stran, od kamarádů, od makléřů aj. a udělejte si vlastní obrázek o trhu. Různé investiční drby, vám mohou napovědět, co se děje. Následně opět vyčkávejte na to, až ceny spadnou dolů a pak nakupujte. Zde bych rád uvedl, že spekulace na pokles je pouze spekulace. Jistější je si počkat až ceny skutečně spadnou.
- Různé bubliny se na trzích nestále opakují dokola, takže si stačí jen počkat a připravit si finanční nástroje. Ne nadarmo se říká, že připraveným přeje štěstí.
- Jak říká Kiyosaki: „Když začnou investovat taxikáři a pouliční čističi bot, je nejvyšší čas začít prodávat“.
- Když jdou trhy nahoru, často se lidé nechají strhnout s davem. To není dobrý čas na nákup. Počkejte si až zkrachují, a pak od nich nakupujete jejich špatné investice – platí obecně na finanční i nemovitostní trh.
- Investujte sami bez různých rádoby investičních fondů. Jedině tak budete mít kontrolu nad investicí.
- Speciálně u nemovitostí vyhledávejte různé zkrachovance a odkupujte nemovitosti od nich.
- Využívejte hospodářských recesí, ty se pravidelně opakují.
- Využívejte technologických politických nebo kulturních změn.
- Pamatujte na pravidlo 20 – 10 – 5. Zhruba jednou za dvacet let se přiblíží krach trhu, z něhož se pak 10 let dostává zpět. A pak také, průměrně jednou za 5 let nastane nějaká katastrofa. Všechny tyto události vám pomohou zbohatnout.
- Studujte psychologii investování a naučte se ovládat sami sebe.
- V neposlední řadě, je riziko potřeba diverzifikovat. Nespoléhejte tedy jen na jeden finanční nástroj.
„Bohatí vždy vydělávají na chudých“
Když se na to podíváte, jedná se přesně i o to, jak Buffet sám investuje. Vždy hledá podhodnocené akcie zajímavých firem – firem s potenciálem, ale špatným řízením. Akcie těchto podniků nakoupí v takovém množství, aby se přes ně mohl podílet na řízení firmy. Tato strategie mu umožnila nesmírně zbohatnou. A to stojí za zamyšlení.