Spořit peníze není tak snadné, jak se vám na první pohled může zdát. Pokud si totiž myslíte, že si na svůj spořící účet budete posílat to co vám zbude na konci měsíce, a ještě k tomu si peníze budete posílat na obyčejný spořící účet, tak jste celkem na dost slušném omylu.
Jak si naspořit peníze?
Předně, je potřeba si zapamatovat, že až vám přijde výplata, tak první co si zaplatíte, je spoření. Prostě nečekejte na to, kolik peněz vám na konci měsíce zbude, ale hned z kraje si určitý obnos, ideálně pomocí trvalého příkazu, posílejte na účet určený ke spoření. Následkem toho si jednak zvyknete, že pravidelně nějaký obnos ukládáte a pak také nebudete tolik utrácet. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že peníze utratíte za něco nepotřebného a pak vám nezbude nic na spoření. Mimochodem, co se týče spořené částky, tak ta nemusí být nikterak závratná. Stačí 500,-Kč, nebo pokud máte vyšší plat, tak třeba 1.000,-Kč. Peníze se časem na účtě nastřádají a časem, třeba za 5 let, můžete mít naspořeno 30.000 nebo 60.000,-Kč a to je velmi příjemné, nemyslíte? Plus si k tomu ještě přičtěte úroky, které se mohou vyšplhat třeba na 1.000,-Kč i výše. Ještě k úrokům. Pokud máte nějaký úrokový strop, třeba 50.000,-Kč na účtě, po jehož překročení budete mít nižší úroky, tak tento strop nepřekračujte. Založte si další spořící účet, třeba u konkurenční firmy a spořte si v klidu dál.
Než se pustíte do spoření, tak si nejprve vyberte takový účet, který jen tak snadno nevyberete. To hlavně z toho důvodu, aby náhodou, když vás něco zláká, jste to hned nekoupili, protože vás zabrzdí nesnadnost výběru. Takové spořící účty se jmenují termínované účty. Ty vám umožňují vybírat peníze třeba jen jednou za měsíc. Navíc, jako bonus, jsou zpravidla tyto účty lépe úročené. Aktuálně v roce 2015 jsou sice úroky termínovaných účtů nízké, ale to jsou i na klasických spořících účtech. V budoucnu určitě úroky porostou, takže si běžte zkontrolovat aktuální nabídku.
Nakonec ještě jednu motivační radu. Než začnete šetřit, stanovte si váš cíl. A je jedno, jestli to bude výše naspořené částky, nebo třeba nové sportovní auto. Hlavně si nějaký cíl stanovte. Bez cíle se vám peníze bude spořit jen velmi, velmi těžko, protože nebude mít prostě důvod.
Úplně na závěr pamatujte, že k životu toho člověk moc nepotřebuje, takže neutrácejte za zbytečnosti. Pro rýpaly. Zmínil jsem zde jako cíl koupě sportovního auta. To nemusí být nutně špatná investice, čili zbytečnost, protože sportovní auto si si svou cenu může na rozdíl od osobního udržet i po 30 letech. Jinak samozřejmě, osobní auto je ta nejhorší investice, která by se ani investicí neměla nazývat, kterou můžete udělat.