Zápisky z přednášky o lobismu

Absolvoval jsem v angličtině přednášku o lobismu, která proběhla na jedné nejmenované škole. Nejsem nějaký superman na angličtinu, takže se vám pokusím nějak shrnout obsah této relativně krátké přednášky, na kterou k mému údivu nepřišlo moc lidí.

Co je to lobismus?

Lobismus = ovlivňování někoho. U podniků pak zpravidla politiků. Firemní lobismus bych charakterizoval jako tzv. business inteligence. To znamená, jako určitou formu včasného získávání důležitých informací formou různého monitoringu (např. návrhy zákonů), meetingů, osobních schůzek aj. Mimochodem, věděli jste, že značná část jednáních vlády je přístupná veřejnosti? Ten kdo má čas a možnost zde být, získává velký náskok před ostatními.

Velké podniky na toto mají specializovaná oddělení (na úrovni státu, ale i třeba v Bruselu pro monitorování návrhů EU), které neustále monitorují aktuální stav dění, a jakmile se vyskytne něco, do čeho by měli zasáhnout, tak zakročí.

Aby podnik mohl nějak za něco lobovat, musí mít kontakty se správnými lidmi. To znamená, že podnik trvale udržuje různé kontakty a vytváří si různé sociální sítě, v kterých je jasně vidět, kdo je kdo, a jaké má kompetence.

Aby se dalo efektivně lobovat, potřebujete mít za sebou nějakou autoritu. Pro velký podnik, zaměstnávající tisíce lidí to není problém, ti ostatní se musí sdružovat do různých asociací, které pak jednají za větší skupinu jedinců.

Firmy lobující za své zájmy často také pracují s médii, které mají nemalý vliv na myšlení lidí a také politiků, kteří média sledují.

Protože na lobování potřebujete neprůstřelné argumenty, musíte být v dané oblasti neustále připraveni obhajovat své názory.

Lobizmus a etika

Přestože je neetické, a vlastně i nezákonné nabízet jako protislužbu nějakou formu odměny (finanční, hmotnou), děje se tak u nepřímo. To znamená, že se politikům na oplátku slíbí zmínění jejich jmen v médiích, nebo se jim nabídne nějaká výhodnější smlouva. Však to znáte sami. Ty jsi pomohl mě, teď já pomůžu tobě. Tak to na světě už chodí odpradávna, takže není na místě tvrdit, že je na tom něco špatného. Navíc dělají to každý den úplně všichni, tím myslím i vy. Je tedy jen na vás, jestli lobismus budete brát jako něco špatného, nebo ne.

V zahraničí již dnes lobismus upravují různé zákony, které se možná dostanou i k nám. Pokud jsem to pochopil správně, tak minulý rok se zrovna návrh zákona o lobismu projednával.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..