Co jsou to peet to peer půjčky – P2P lending?

Muž s peněziP2P (peer to peer) půjčky jsou v zahraničí velmi oblíbenou formou půjček, které u nás zatím nejsou moc známé, i když se již pomalu začínají objevovat i české weby, které se na tento druh půjček specializují.

Nejlepší nebankovní půjčky

P2P půjčky jsou zvláštní v tom, že je poskytují lidi lidem (P2P je často označováno také jako Person 2 Person) – samozřejmě, že do P2P investují i různé instituce. Každopádně se jedná o velmi férové půjčky, o kterých je dobré něco vědět.

Jak fungují P2P půjčky?

Řekněme, že si chci na něco půjčit peníze. Třeba 50.000,-Kč na koupi nového grafického programu. Nyní si najdu nějaký web, který tento druh půjček zprostředkovává. Zde pak zadám poptávku, do které uvedu, typ půjčky, částku, kterou chci, nacionále, potvrdím prohlášení o věku a uvedeném příjmu a odešlu poptávku. Zde je potřeba uvést, že třeba server www.p2paukce.cz nabízí nemovitostní půjčky, prověřené půjčky, půjčky na příjem, půjčky na registr a čestné půjčky. Dále již čekáte na někoho, kdo vám bude ochotný půjčit. Zadaná poptávka je pak časově omezena. Zpravidla na 1 měsíc.

Investování do P2P půjček

Pokud chcete vydělávat peníze půjčováním, tak máte jedinečnou příležitost jak si peníze férově vydělat, s tím, že na sebe berete určité investiční riziko – zejména u půjček bez doložení příjmu. Na druhou stranu čím riskantnější půjčka, tím jsou zpravidla vyšší zisky. Není to však podmínka, prostě si najdete půjčku, která vám vyhovuje a do té investujete peníze.

Pak je tu ještě třetí možnost, to jest investování formou odkupu pohledávky. K této možnosti dochází v případě, že z nějakého důvodu je investorem pohledávka nabídnuta k prodeji. Zpravidla se tak děje v případě, že dlužník z nějakého důvodu neplatí.

Jak již bylo uvedeno, tak v ČR jsou zatím tyto půjčky v plenkách. Zahraniční servery jsou mnohem dál než české, a tak nabízí různé formy automatického investování dle nastavených parametrů, diverzifikaci rizik tím, že neplatíte celou poptávku, ale jen její část. Takto můžete investovat třeba do stovek poptávek, čímž efektivně rozložíte případné riziko. Navíc v zahraničí se můžete setkat s menšími poptávkami, třeba jen na 100 dolarů, zatímco u nás se zpravidla jedná o vyšší částky – desítky tisíc.

Příklady zahraničních P2P webů

Uvedené americké weby sice neumožňují investici z ČR, avšak není problém si v Americe na dálku zřídit firmu (Inc Paradise – založil čechoameričan John Vanhara), přes kterou investice můžete realizovat.

České P2P weby

Perlička na závěr. V současnosti se do P2P půjček také interesují velké korporace z Wall Street. Jedná se tedy nepochybně o velmi zajímavý způsob investování, které je na konci roku 2014 v ČR stále v plenkách, takže neváhejte.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.