Kampeličky. Má smysl u nich mít účet nebo využívat jejich služeb?

spořící prasátkoV České republice nemají kampeličky (družstevní záložny) díky neslavné historii moc dobrou pověst. Presto všechno stále existují. Má smysl o nich uvažovat jako o alternativě k netransparentním bankovním institucím?

Hned z kraje je asi dobré si říci, že běžným občanům asi nemá smysl kampeličky doporučovat. Jednak díky statusu družstev se musíte stát členy a zaplatit členský poplatek. Ten sice nebývá vysoký, ale to neznamená, že na nějaký přemrštěný nemůžete narazit. No a pak také běžný člověk tak nějak nemá potřebu se spolupodílet na chodu kampeličky, takže pro běžného nenáročného občana to nemá smysl.

Kampeličky jako zajímavý nástroj pro náročnější klientelu

Pro náročnější je to trochu něco jiného. Jako člen se totiž spolupodílí na běhu kampeličky a má přístup k nejvyššímu vedení, s kterým se může bavit. To v bance nehrozí. Pokud nenakoupíte akcie banky za milióny, tak nemáte moc šanci s bankou řešit interní problémy. Mimochodem tohle je přesně strategie Warrena Buffetta. Přes akcie řídí firmy. Jako většinového akcionáře ho musí více či méně poslouchat. Přitom on je vlastnit nemusí.

Vyšší úroky jsou běžné

Družstevní záložny jsou většinou malé podniky, které nedosáhnou na levné peníze jako banky a tak musí peníze získávat jinak, především od družstevníků. Ti aby měli chuť spořit, tak musí dostat nadstandardní podmínky. A ty také dostávají. Úroky v záložnách bývají lepší a stabilnější. To platí jak o klasických spořících tak i o termínovaných účtech, které se dnes již nevyplatí u bank provozovat. Nabízené úroky sice nejsou zas tak moc závratné, nicméně jsou vyšší než v bankách, kde pouze dočasně pro nové klienty zvednou úroky, aby je pak vzápětí snížili v podstatě na nulu, což je prach obyčejný výsměch do očí klientů. To vám v záložnách opravdu nehrozí.

Kampeličky jako bezpečný přístav pro peníze?

Od doby co jsou zavedeny regulace kampeliček se situace s nimi výrazně zlepšila (z pohledu klienta samozřejmě). Dnes na ně dohlíží Česká národní banka a vklady jsou pojištěné stejně jako v bankách na 100 procent vkladu do výše 100 000 Euro. Navíc zde existují další omezení, takže je možné brát kampeličky jako docela bezpečný přístav. Nicméně to neznamená, že tomu tak nutně musí být. Riziko by se v zásadě vždy mělo diverzifikovat, takže rozhodně není moudré výhradně spoléhat na záložny. Prostě je to o tom, využít maximum toho co nabízejí a nic víc.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..